Последни новини
Новини по криптовалути Прогнози по криптовалути

© KriptoNovini.Bg 2024. | Крипто новините са написани за вас от сърце

Какво е 51% атака?

Въведение

Преди да се потопите в дълбините на атаките от 51%, е необходимо да разгледаме по-отблизо системите, базирани на копаене и блокчейн.

Едно от основните предимства на Биткойн и неговата основна блокчейн технология е разпределеният характер на изграждане и проверка на данни. Децентрализираната работа на възлите гарантира спазването на правилата на протокола и гарантира, че всички участници в мрежата са съгласни с текущото състояние на блокчейна. Това означава, че по-голямата част от възлите трябва редовно да постигат консенсус относно процеса на копаене, използваната версия на софтуера, валидността на транзакциите и т.н.

Консенсусният алгоритъм на Биткойн (доказателство за работа) гарантира, че миньорите могат да осигурят блока само ако мрежовите възли единодушно се съгласят, че предоставената от тях хеш стойност на блока е точна (т.е. хеш стойността на блока доказва, че натоварването на миньора е достатъчно и хеш стойността на блока е точна). намери ефективно решение на проблема), за да провери новия блок на транзакция.​

Като децентрализирана книга и разпределена система, блокчейн инфраструктурата не позволява на който и да е централизиран субект да използва мрежата за свои собствени цели, поради което в Биткойн мрежата няма единен орган.

Тъй като процесът на копаене (в системи, базирани на PoW) включва инвестиране на големи количества електроенергия и изчислителни ресурси, производителността на копача зависи от изчислителната мощност, която притежава, която често се нарича хеш мощност или хешрейт. Има много възли, участващи в дейностите по добив, и те са разпределени на различни места.Тези възли се конкурират помежду си, защото всички те искат да бъдат следващият възел, който ще намери валидна хеш стойност на блока и ще получи новогенерираната Биткойн награда.

В резултат на това мощността за копаене се разпределя между различни възли по света, което означава, че скоростта на хеширане не се държи от един обект. Поне не би трябвало да е така.

Но какво се случва, ако скоростта на хеширане е лошо разпределена? Например, какво ще стане, ако едно образувание или организация има достъп до повече от 50% от мощността на хеширане? Една от възможните последици е това, което наричаме атака от 51%, известна още като атака на мнозинство.

Какво е 51% атака?

Атака от 51% е потенциална атака срещу блокчейн мрежа, при която един обект или организация е в състояние да контролира по-голямата част от скоростта на хеширане, което потенциално нарушава мрежата. В този момент нападателят ще има достатъчно мощност за копаене, за да изключи умишлено или да промени реда на транзакциите. Те могат също така да отменят транзакции, които са направени без контрол на мрежата, което води до проблем с двойното харчене.

Какво е 51% атака?

Успешната мажоритарна атака може също така да позволи на атакуващия да предотврати потвърждаването на някои или всички транзакции (отказ на услуга на транзакция) или да попречи на някои или всички други копачи да копаят, което води до така наречения монопол за копаене.

От друга страна, повечето атаки не позволяват на атакуващ да отмени транзакции на други потребители, нито позволяват на атакуващ да попречи на други да създават и излъчват транзакции към мрежата. Промяната на блоковите награди, създаването на токени от нищото или кражбата на токени, които не принадлежат на нападателя, също не е възможно.

Колко вероятно е атака от 51%? на

Тъй като блокчейнът се поддържа от разпределена мрежа от възли, всички участници си сътрудничат в процеса на постигане на консенсус. Това е една от причините блокчейн като цяло да е по-сигурен. Колкото по-голяма е мрежата, толкова по-голяма е нейната защита срещу атаки и повреда на данните.

И с блокчейни с доказателство за работа, колкото по-висок е хешрейтът на копача, толкова по-добри са шансовете за намиране на валидно решение за следващия блок. Това е вярно, защото майнингът включва безброй опити за хеширане, а по-високата изчислителна мощност означава повече опити в секунда. Някои ранни копачи се присъединиха към Биткойн мрежата, допринасяйки за нейното развитие и сигурност. Тъй като цената на Биткойн като валута продължава да расте, много нови копачи навлизат в системата с намерението да се състезават за блокови награди (в момента определени на 12,5 Биткойна на блок). Съществуването на тази конкуренция е една от причините, поради които Биткойн е сигурен. Копачите не биха имали стимул да отделят значителни ресурси, ако не действаха честно и не работеха упорито, за да спечелят награди за блокове.

Следователно, поради големия размер на Биткойн мрежата, атака от 51% е малко вероятно да се случи. След като блокчейн стане достатъчно голям, вероятността един човек или група да придобие достатъчно изчислителна мощност, за да надвие всички останали участници, бързо пада до изключително ниски нива.

Освен това, с нарастването на веригата става все по-трудно да се променят предварително потвърдени блокове, които всички са свързани с криптографски доказателства. По същата логика, колкото повече потвърждения има един блок, толкова по-скъпо е да се променят или обръщат транзакции в него. Следователно успешна атака може да промени само транзакциите на последните няколко блока за кратък период от време.

След това си представете, че злонамерен субект атакува Биткойн мрежата не с цел печалба, а само за да я унищожи, независимо от цената. След това, дори ако нападателят успее да наруши мрежата, софтуерът и протоколът на Биткойн ще отговорят на тяхната атака, като променят и коригират бързо. Това изисква други мрежови възли да постигнат консенсус, за да се споразумеят за тези промени, но ако ситуацията е спешна, процесът може да приключи бързо. Биткойн е силно устойчив на атаки и се счита за най-сигурната и надеждна съществуваща криптовалута. на

Въпреки че би било доста трудно за един нападател да спечели повече изчислителна мощност от останалата част от Биткойн мрежата, това е много по-малко предизвикателство с по-малките криптовалути. В сравнение с Биткойните, алткойните имат относително ниска хеш мощност, за да осигурят своите блокчейни. Достатъчно ниско, за да се случи 51% атака. Няколко забележителни примера за криптовалути, които са имали мнозинство от атаки, са Monacoin, Bitcoin Gold и ZenCash.

Публикацията на Георги Минев: "Какво е 51% атака?" е написана за KriptoNovini.bg

Ще сме ви благодарни ако споделите тази новина!

Tumblr
LinkedIn
Reddit
VK
Telegram
E-Mail
WhatsApp
Viber

Новини от днес


Свързани новини

Още новини с автор: Георги Минев

Топ крипто новини

Ще се повиши ли ц...
Ще се повиши ли цената на XRP? Анализатор прогнозира скок от 3000%.

Ще се повиши ли цената на XRP? Анализатор прогнозира скок от 3000% на фона на краткосрочно спадане до $0,40 XRP, който в момента се...

Ethereum (ETH) из...
Ethereum (ETH) изненадва инвеститорите с възходящ импулс

Ethereum изненадва инвеститорите с възходящ импулс: поглед към $4K Ethereum (ETH) хвана инвеститорите неподготвени, тъй като цената му набра...

Скорост и стойнос...
Скорост и стойност на мрежата на Solana: Анализ

Скоростта и стойността на мрежата на Solana: Задълбочен анализ Светът на криптовалутите е обсебен не само от цените, но и от скоростите и...

Биткойн показва п...
Биткойн показва признаци на съживяване след халвинга

Биткойн показва признаци на съживяване след халвинга: Ще продължи ли да расте? В средата на март Биткойнът обнови своя рекорд за всички...

Последни новини


Новини по криптовалути


Ретро крипто новини


Крипто Прогнози


Крипто Новини


Крипто сайтове


За нас


KriptoNovini.Bg: Достоверен източник за последни крипто новини и прогнози

KriptoNovini.Bg е вашият портал към света на криптовалутите. Ние ви предоставяме най-актуалните новини, задълбочени анализи и точни прогнози за Биткойн, Етериум, Алткойни и други.

Ето какво можете да очаквате от KriptoNovini.Bg:

  • Бързи и точни новини: Бъдете в крак с най-новите разработки в света на криптовалутите.
  • Прогнози от експерти: Получавайте ценни прозрения от водещи анализатори и инвеститори.
  • Анализи на пазара: Разберете какво движи цените на криптовалутите.
  • Ръководства за начинаещи: Научете всичко, което трябва да знаете, за да започнете с криптовалути.
  • Инструменти и ресурси: Намерете всичко, от което се нуждаете, за да инвестирате разумно.

Крипто Новини Бг е вашият верен спътник в крипто пътуването. Присъединете се към нас днес!